Розчинний чай: за і проти
Так вже склалося в сучасному суспільстві, що будь розчинний чай завідомо прирівнюється до неякісного. Особливо це стосується напою, який в розумінні кожної людини обов'язково повинен настоятися протягом певного часу. Як би і було, а гранульований чай користується попитом, тому на сьогоднішній день зовсім незрозуміло, як ставитись до нього, користі чи шкоди від нього очікувати.
Розчинний чай у гранулах
Отримати концентрат чаю стародавні китайці прагнули ще з Х століття. І, до речі, у них це вийшло — після випаровування вологи з вичавленого соку з листя чаю залишався той самий розчинний чай. Але смак його навряд чи хтось зможе описати, так як вартість такої чашки напою важко навіть уявити собі. Для приготування половини кілограма сухого розчинного чаю потрібно більше 100 кг листя чаю! Тому такий напій подавався тільки імператору, який також вживав його в дуже скромних кількостях.
На сьогоднішній день розчинний чай являє собою гранульований продукт, отриманий з екстракту чайного листа або концентрованого чайного настою. В Європі і США для виробництва напою в гранулах використовують байховий чай низької якості, який реалізується за досить низькою вартістю. Індія та Шрі-Ланка, як країни з розвиненою галуззю вирощування і виробництва чаю, можуть дозволити собі уявляти світу чайні напої в гранулах більш високої якості.
Користь і шкода гранульованого чаю
На сьогоднішній чай розчинний чай не тільки є у вільному доступі практично в будь-якому магазині, але і вельми різноманітний за формою випуску і достатку смаку. Можна за дуже невисоку ціну побалувати себе чорним або зеленим напоєм, у гранулах або в рідкому (практично готовому вигляді, з добавками або в чистому вигляді. І тут не можна не сказати про шкоду тих самих добавок, які повинні удосконалити смакові властивості напою. Справа в тому, що практично в кожному розчинному чаї вони мають синтетичне походження, тому про користь такого напою говорити не варто. Концентрований чай у гранулах передбачає повну розчинність, тому натуральних добавок в такому продукті зазвичай немає. Однак, сам чай у гранулах цілком можна вважати справжнім, оскільки технологія його виробництва дійсно передбачає використання натуральних листя.
Розчинний чай у гранулах цілком можна порівняти з сублимированным кави. Його виробляють так званим способом «сушки заморожуванням» — концентрований чай заморожують, а потім висушують у вакуумі, використовуючи низький тиск. Цей спосіб дозволяє отримати продукт з максимальною кількістю корисних речовин, які тільки могли віддати чайне листя напою.
Варто відзначити, що у кожного виробника є своя технологія виробництва розчинної гранульованого чаю, яку тримають у найсуворішому секреті. У одних смак краще, в інших — гірше, але в цілому від такого напою можна очікувати користі, як і від заварного чаю, якщо віддати перевагу гідного виробника.