Сушені фрукти і ягоди
Щоб цілий рік отримувати вітаміни, плоди піддають сушінню. Залишкова вологість у них досягає 20 відсотків. Сушені фрукти зберігають в собі пектини, вуглеводи, мікроелементи, органічні кислоти, мікроелементи і вітаміни. Їх вживання підвищує гемоглобін, зміцнює імунітет і нормалізує тиск. Знаючи, який плід за що відповідає, можливо не тільки поправити здоров'я, але і позбутися від хвороб.
Види сухофруктів
В залежності від варіанту зростання виділяються дві категорії сушених фруктів: ягоди (смородина, малина, глід, обліпиха, чорниця, шипшина) і плоди (чорнослив, груша, кумкват, курага, інжир, урюк, яблуко, фінік, диня, родзинки). Існує також класифікація, що показує, які бувають сухофрукти по способу висушування: природним шляхом (на сонце технології офтоби або в тіні за методом сояги) і в промислових печах.
Яблука
У сушеному вигляді багаті клітковиною, марганцем, калієм, антиоксидантами, вітамінами С і Ст. Все це позитивно впливає на організм, якщо щодня з'їдати по 6 шматочків ласощі. Вживання сушених яблук стабілізує роботу судин і серця завдяки підвищеному вмісту магнію і калію. Завдяки наявності пектину і клітковини поліпшується травлення і перистальтика. В'ялені часточки також борються з інфекціями та вірусами.
Груші
Такий продукт у висушеному вигляді часто рекомендують вагітним. Пов'язано це з тим, що в ньому є магній, який координує тонус матки, і калій, регулює водно-сольовий обмін. В груші також є фолієва кислота, яка захищає від виникнення аномалій нервової трубки, і мідь, формує організм ембріона. Кальцій і фосфор в сушених грушах забезпечують коректну роботу судин, серця та кісток у майбутньої матері і дитини.
Диня
Її особливість у тому, що у свіжому і засушеному вигляді вона не змінює свої хімічні показники. Її часто вживають у розвантажувальні дні. З-за підвищеного вмісту клітковини такий продукт гарантує швидке насичення. Але вживати його більше трьох днів при дієті не варто. Причина – в навантаженні для шлунка.
Кавун
Така ягода в сушеному вигляді має специфічний смак, що нагадує м'ясо. Крім солоного відтінку, кавун володіє лужними речовинами, які нейтралізують надлишок кислот в організмі. У його складі також є лікопін, який застосовується для профілактики онкології. Завдяки наявності клітковини цей сухофрукт покращує травні процеси, а присутність магнію забезпечує безперебійну роботу м'язів і нервових закінчень.
Папайя
Такі східні сухофрукти часто продаються у вигляді кубиків або брусків. В засушеному вигляді збереглися всі поживні елементи, властиві свіжому плоду. В папайе присутній вітамін А, який відповідає за вироблення пігменту сітківки і зміцнення імунітету. Сухий фрукт також рясніє каротиноїдами, зміцнюючими очі і перешкоджають появі катаракти. У сухофрукті містяться вітаміни К, Е, В9 та В5, благотворно впливають на головний мозок.
Вишня
Регулярне споживання цього продукту в засушеному варіанті уповільнює вікові зміни. Відбувається це за рахунок дії антиоксидантів. Крім них, сушеної вишні є вітамін С, який зміцнює імунітет, мідь та залізо, що стабілізують показники гемоглобіну. Завдяки входить до складу ягоди амигдалину нормалізується серцевий ритм. А наявність кумарину зменшує в'язкість крові, знижує ризик появи тромбів.
Манго
У сушеному вигляді містить багато харчових волокон, які виводять з організму шкідливі речовини. Лікарі радять з'їдати в день 4 шматочка делікатесу тим, хто страждає хронічною втомою, депресією, безсонням. В цьому фрукті є каротин, контролюючий регенерацію клітин, і вітамін Е, що підвищує когнітивні функції. Щоб зберегти корисні властивості сухофрукта, зберігати його слід в скляній банці або папері, помістивши в темне і сухе приміщення.
Шипшина
Специфіка цієї рослини в тому, що після сушіння кількість мікроелементів і вітамінів в ньому підвищується. Його плоди у засушеному вигляді стабілізують діяльність всіх органів. Вони допомагають позбутися від метаболізму і налагодити роботу ШЛУНКОВО-кишкового тракту, зміцнюють судини і прискорюють регенерацію клітин. Щоб взяти від сухофрукта всю користь, потрібно збирати ягоди настання перших заморозків.
Інжир
Його сушені плоди менш калорійні, ніж свіжі. Але голод сухофрукти втамовують гірше, оскільки води в їх складі менше. Зате багато заліза, підвищує гемоглобін, і фруктози, з-за чого плід не варто вживати у великих обсягах. Бажано з'їдати делікатес вранці, щоб отримана енергія встигла витратитися. Витривалість і активну вироблення статевих гормонів у чоловіків забезпечують входять до складу цинк, магній, кальцій і калій.
Банани
У сушеному вигляді в них міститься більше калорій, ніж у свіжому. Крім цукру сухофрукти містять вітамін В6, нормалізує обмін речовин. Фрукт також підсилює вироблення серотоніну, тому після його вживання поліпшується настрій. З-за підвищеної концентрації калію банан допомагає зміцнити судини і налагодити роботу серцевого м'яза. А високий вміст клітковини стабілізує діяльність кишечника.
Фінік
Незважаючи на велику кількість цукру в цих плодах, засвоюється він швидко з-за наявності вітаміну В5. Фініки не сприяють ожирінню, а лише оздоровлюють організм. У сушених делікатесах налічується 23 амінокислоти, у тому числі триптофан, регулюючий психічні процеси і роботу мозку. У фініках міститься глютамінова кислота, тому вони здатні знижувати ступінь кислотності в шлунку і ліквідувати печію.
Чорнослив
Похідна сливи володіє тонізуючими властивостями, підвищує працездатність і поліпшує пам'ять. Завдяки вітаміну D, кальцію і бору сушений плід зміцнює кісткову масу. А вітамін А в його складі покращує зір. В чорносливі зібрано безліч антиоксидантів, які омолоджують і гальмують старіння. Цей продукт також часто використовують для лікування закрепів, оскільки в ньому міститься клітковина, яка відрізняється проносним дією.
Ківі
Присутній в ньому кальцій збільшує щільність тканини. Фруктові кислоти, вітаміни Е, А і С підтримують водно-жировий баланс шкіри і запобігають вікову пігментацію. Натуральне з'єднання інозиту стабілізує емоційний фон, підвищує мозкову діяльність і чутливість клітин до інсуліну. Сухий ківі очищає організм від шкідливих метаболітів і знижує рівень холестерину.
Калорійність
Незважаючи на натуральність такої продукції, рівень цукру в ній вища, ніж у свіжих «першоджерелах». Пояснюється це тим, що при сушінні в плодах концентруються і «стискаються» всі корисні речовини, в тому числі і цукор. За рахунок випаровування фрукти зменшуються у розмірах, але енергетична цінність не змінюється. В результаті зростає число калорій. У кожного сухофрукта – свої показники в кілокалоріях на 100 грам:
- інжир – 20;
- яблуко – 250;
- груша – 270;
- фінік – 277;
- банан – 390.
З цієї причини вживати сухофрукти слід помірно: не більше 50 грам на добу. При цьому їсти їх стоїть не на голодний шлунок із-за підвищеного вмісту цукру. Почуття насичення не настане, а от голод загостриться. Подібна їжа підходить винятково для невеликого перекусу протягом дня. Пов'язано це не тільки з калорійністю, але і іншими подібними діями, що виникають при зловживанні даною продукцією.
- Топ продаж
Інжир сушений у рисовому борошні La Alpujarra 500 г (Іспанія)
198 ₴188,10 ₴Готово до відправки
-
Манго натуральне сушене без цукру Euro Company 1000 г (Італія)
445 ₴431,65 ₴Готово до відправки
Користь і шкода
Такі продукти багаті рослинними волокнами, що покращують кишкову перистальтику. Вони обволікають стінки шлунка захисним шаром і усувають підвищену кислотність. Сухі плоди мають клітковину, нормалізує обмін речовин, залізо, координує кровотворення, калій, регулює роботу серця. Вирішувати, які сухофрукти дуже корисні для організму, слід у конкретному випадку. У кожного продукту – свій склад і сфера дії:
- родзинки – для нервових клітин;
- вишня – для кровотворення;
- інжир – для шлунково-кишкового тракту;
- фінік – для імунітету;
- курага – для судин і серця.
Крім переваг сухофрукти мають недоліки. При їх виробництві використовують хімічну обробку для продовження терміну придатності та створення привабливого вигляду. Щоб додати блиск, плоди обкурюють сірчистим ангідридом. Для прискорення процесу сушіння фрукти обробляють пальником. В результаті з'являється присмак бензину, через поганий фільтрації на них виникають канцерогени. З цієї причини перед вживанням варто їх «знешкодити».
Як можна вживати сухофрукти
Слід купувати їх на ринку і вибирати непоказні варіанти без запаху і яскравого кольору: у них менше барвників. Після покупки сухі плоди замочують у воді, щоб усунути хімікати і активізувати корисні речовини. Але краще самим засушити свіжі плоди. Тоді з'явиться можливість отримати корисну їжу, не приправлену штучними добавками. Припустимо приготувати фрукти, сушені в цукрі, кондитерський виріб або напій.
В чистому вигляді
При такому способі не варто з'їдати багато сушених фруктів за раз. Допустима в добу доза – не більше 50 грам. Для користі здоров'ю достатньо з'їсти в день 6 фініків або жменьку родзинок. Можна поєднувати сухофрукти з сиром, кашею, йогуртом або салатом. Але перед вживанням їх потрібно замочити на 20 хвилин у теплій воді. Окріп використовувати не можна – він уб'є всі поживні мікроелементи в такій їжі. До нього вдаються, якщо хочеться приготувати напій.
Компоти і відвари
При їх приготуванні слід ретельно підбирати інгредієнти. Не всі сухофрукти поєднуються між собою. При неправильної комбінації компонентів такий напій принесе не користь, а шкоду. Щоб отримати максимум поживних властивостей, варто додавати у відвар тільки кислі фрукти. А якщо треба зварити підсолоджений компот, можна змішувати солодкі і кисло-солодкі сухофрукти. Можливі комбінації:
- яблука, шипшина, груші;
- банани, курага, айва;
- чорнослив, родзинки, урюк.
«Скарбничкою» антиоксидантів, пектинів, кальцію, глюкози, магнію, клітковини і фосфору вважаються відвари (узвари). У них входять яблука, чорнослив, курага, родзинки, груші. Іноді в нього додають сушений глід і вишню. Щоб його приготувати, потрібно взяти 400 грам сухофруктів, залити їх 6 склянками води, довести до кипіння, вимкнути і дати настоятися 3 години.
У випічці
Кондитерський виріб з сухими фруктами – це не тільки смачно, але і корисно. Великий плюс, що зробити його самим не складе праці. Достатньо взяти стандартні інгредієнти і додати в них висушені вітаміни. Таким способом можливо приготувати кекс, печиво, пиріг або пудинг. Вийде десерт з екзотичним смаком і безліччю корисних речовин. Багато рецепти прийшли зі сходу, тому така страва стане яскравою родзинкою будь-якого столу. У топ-3 входять:
Пиріжки по-ліванські. Розтоплюється 2 столові ложки масла. У миску просіюється 3 склянки борошна, додається 1 чайна ложка солі і 350 мл молока. Все перемішується з розтопленим маслом. Тісто скочується в кулю, загортається в харчову плівку і настояти 30 хвилин. З 500 г фініків видаляються кісточки, плоди заливаються окропом на 10 хвилин, відкидаються через друшляк і разом з цедрою 1 апельсина і 3 столовими ложечками меду подрібнюються в блендері. Додається півсклянки кедрових горішків. Тісто розкочується в пласт товщиною 3 мм З нього вирізають кола діаметром 8 см. На середину кожного викладається по чайній ложці начинки, її накривають іншим колом і притискають по краях. Пироги викладають по 3 штуки на розігріту до 160 градусів сковороду з олією.
Кекс. Збивається 100 г вершкового масла, 60 г цукру і 1 яйце. Додається 350 г борошна і 100 г сухофруктів (чорнослив, родзинки, курага). З тіста формуються ковбаски, накриваються фольгою і ставимо в розігріту духовку. Запікаються близько 30 хвилин.
Пудинг. 100 г чернослива нарезают полосками. 100 г орехов и миндаля рубят. Просеивают 2 стакана муки с 1 чайной ложкой соды и разрыхлителя. Все перемешивают с черносливом и 100 г вишни. В другую чашку наливают стакан горячей воды, стакан патоки, 2 чайные ложки корицы и имбирного порошка. Добавляют полстакана растительного масла и тесто. Смазывают кольцеобразную емкость сливочным маслом, заливают перемешанное тесто. Закрывают его смазанной маслом фольгой. В кастрюлю ставят перевернутую тарелку, куда устанавливают форму и вливают холодную воду. Закрывают крышкой, при кипении доливают воды, варят 2 часа.
Помимо выпечек, возможно сделать своими руками и другие лакомства. Большинство настолько сытно и полезно, что вполне способно заменить полноценный завтрак. Это мюсли, снэки, батончики. Некоторые из них не составит труда приготовить в домашних условиях. рецепты таких блюд отличаются быстротой и простотой. Достаточно запомнить, что относится к сухофруктам, и правильно и комбинировать в собственном угощении.
Конфеты и гранола
Чтобы собственноручно сделать конфеты из сухофруктов, понадобится для начала тщательно промыть плоды и удалить их них косточки. Затем их измельчают в блендере или мясорубке. После добавляют сок лимона или мед. Полученной массе придают форму, каждую конфетку обваливают в кокосовой стружке или семенах и помещают в холодильник для затвердения. В результате получается домашний десерт без искусственных добавок.
Чтобы приготовить гранолу, духовку разогревают до 200 градусов. В миске соединяют 300 г овсяных хлопьев с 2 горстями миндаля (одну горсть измельчают и тоже добавляют). В тару помещают 3 горсти сушеной клюквы, горсть тыквенных семян, по 2 горсти подсолнечных и кунжутных семечек. Наливают 3 столовые ложки растительного масла и 120 мл яблочного сока. Все выкладывают на противень, ставят в духовку на 150 градусов и оставляют на 10 минут.
Сухие плоды позволяют получать полезные элементы круглый год. Употреблять их можно как отдельно в чистом виде, так и в блюде с другими продуктами. Однако стоит помнить про совместимость. У каждого сухофрукта свои особенности потребления и противопоказания. Поэтому перед покупкой засушенного деликатеса следует знакомиться со всеми плюсами и минусами, чтобы такая еда принесла только пользу.